NCSAA Basketball Championships

March 5-7, 2020
Mount Vernon Nazarene University (Mount Vernon, OH)

To view a schedule broken down by divisions, check the large brackets that will be posted in the gym, when you arrive!

Check back here daily throughout the event, as scores will be updated throughout each day.

Live online broadcasts of select tournament games are available HERE.

All games will be played at Mount Vernon Nazarene University (800 Martinsburg Road, Mount Vernon, OH 43050), with the exception of a few sets of games each day at Kenyon College (106 College Park Drive, Gambier, OH 43022).  Directions to MVNU are available HERE.  After you check in at MVNU, we can help you with directions to Kenyon College, if you need assistance.

NCSAA Basketball Championships 2020

Girls' Varsity Basketball:

Thursday, March 5 (Opening Round Games):

8:00 AM - Coaches' Meeting
8:45 AM - Opening Program for All Athletes
10:30 AM - Game 1 - Frederick Christian (MD)  def Faith Christian (WV) - 60-25
10:30 AM - Game 2 - Calvary Temple (VA) def Broadfording Christian (MD) - 25-11 - Archive
10:30 AM - Game 3 - Coventry Christian (PA) def Gilead School of Discipleship (NY) - 36-48
12:00 PM - Game 4 - Grace Christian (WV) def  Atlantic Christian (NJ) - 56-32
12:00 PM - Game 5 - Plants & Pillars (PA) def Covenant School (WV) - 54-24
1:30 PM - Game 6 - Veritas Christian (NJ) def Calvary Christian (MD) - 44-36 - Archive
1:30 PM - Game 7 - Shalom Christian (PA) def Genoa Christian (OH) - 31-25
3:00 PM - Game 8 - Cumberland Valley Christian (PA) def Mentor Christian (OH) - 46-26
3:00 PM - Game 9 - Faith Fellowship Christian (NY) def Hillcrest Christian (PA) - 47-39
3:00 PM - Game 10 - Fairfax Home School (VA) def Christian Community (OH) - 43-37
4:30 PM - Game 11 - Cornerstone Christian Prep (PA) def Hearts for Jesus Christ (OH) - 40-14 - Archive
4:30 PM - Game 12 - Cheswick Christian (PA) def Cornerstone Christian (NY) - 40-20
4:30 PM - Game 13 - Oakcrest School (VA) def Granger Christian (IN) 54-45
6:00 PM - Game 14 - Shenandoah Valley Christian (VA) def Grace Christian (IL) - 55-26
6:00 PM - Game 15 - Open Bible Christian (MD) def Mountain View Christian (VA) - 32-30
7:30 PM - Game 16 - Gateway Legacy Christian (MO) def Portersville Christian (PA) - 37-23 - Archive

Friday, March 6 (Semifinals):

9:00 AM - Game 17 - Division 4C Consolation - Mountain View Christian (VA) def Covenant School (WV) - 42-33
9:00 AM - Game 18 - Division 4C - Plants & Pillars (PA) def Open Bible Christian (MD) - 43-32
10:30 AM - Game 19 - Division 4B - Cumberland Valley Christian (PA) def Frederick Christian (MD) - 45-36
10:30 AM - Game 20 - Division 4B Consolation - Mentor Christian (OH) def Faith Christian (WV) - 38-33
10:30 AM - Game 21 - Division 3 - Shalom Christian (PA) def Coventry Christian (PA) - 33-28
10:30 AM - Game 22 - Division 4A - Gilead School of Discipleship (NY) def Genoa Christian (OH) - 47-41
12:00 PM - Game 23 - Division 4B - Calvary Temple (VA) def Cornerstone Christian Prep (PA) - 33-20
12:00 PM - Game 24 - Division 4C - Faith Fellowship Christian (NY) def Cheswick Christian (PA) - 29-27
12:00 PM - Game 25 - Division 3 - Oakcrest School (VA) def  Fairfax Home School (VA) - 55-38
12:00 PM - Game 26 - Division 4A - Granger Christian (IN) def Christian Community (OH) - 32-23
1:30 PM - Game 27 - Division 4B Consolation - Hearts for Jesus Christ (OH) def Broadfording Christian (MD) - 47-24
1:30 PM - Game 28 - Division 4C Consolation - Cornerstone Christian (NY) def Hillcrest Christian (PA) - 48-45
1:30 PM - Game 29 - Division 1 - Gateway Legacy Christian (MO) def Shenandoah Valley Christian (VA) - 51-33
1:30 PM - Game 30 - Division 2 - Portersville Christian (PA) def Grace Christian (IL) - 50-30
3:00 PM - Game 31 - Division 1 - Grace Christian (WV) def Veritas Christian (NJ) - 37-31
3:00 PM - Game 32 - Division 2 - Calvary Christian (MD) def Atlantic Christian (NJ) - 52-39

8:00 PM - Skills Contests (Point Guard Challenge / Sharp-Shooter Competition)

Saturday, March 7:

9:00 AM - Division 4C Championship - Plants & Pillars (PA) def Faith Fellowship Christian (NY) 38-30 - Archive
9:00 AM - Division 4C Third Place
- Cheswick Christian (PA) def Open Bible Christian (MD) 41-24
9:00 AM - Division 4C Consolation
1st - Mountain View Christian (VA) def Cornerstone Christian (NY) - 34-29
9:00 AM - Division 4C Consolation 3rd
- Hillcrest Christian (PA) def Covenant School (WV) - 50-44
12:00 PM - Division 4B Consolation 1st
- Hearts for Jesus Christ (OH) def Mentor Christian (OH) - 44-15
12:00 PM - Division 4B Consolation 3rd
- Broadfording Christian (MD) def Faith Christian (WV) - 26-18
12:00 PM - Division 4A Third Place
- Genoa Christian (OH) def Christian Community (OH) - 30-24
1:30 PM - Division 4A First Place
- Granger Christian (IN) def Gilead School of Discipleship (NY) - 33-28
1:30 PM - Division 3 Championship
- Shalom Christian (PA) def Oakcrest School (VA) - 44-38
1:30 PM - Division 3 Third Place
-  Fairfax Home School (VA) def Coventry Christian (PA) - 42-40
3:00 PM - Division 1 Championship
- Gateway Legacy Christian (MO) def Grace Christian (WV) - 54-44 - Archive
3:00 PM - Division 1 Third Place
- Shenandoah Valley Christian (VA) def Veritas Christian (NJ) - 52-35
3:00 PM - Division 2 Championship
- Portersville Christian (PA) def Calvary Christian (MD) - 58-48
3:00 PM - Division 2 Third Place
- Atlantic Christian (NJ) def Grace Christian (IL) - 48-32
6:00 PM - Division 4B Championship
- Calvary Temple (VA) def Cumberland Valley Christian (PA) -
37-32 - Archive
6:00 PM - Division 4B Third Place
- Frederick Christian (MD) def Cornerstone Christian Prep (PA) - 42-31

Girls' Basketball All-Tournament Team:

Atlantic Christian (NJ) - Cristen Winkel (Junior - G), Sydney Pearson (Junior - F)
Broadfording Christian (MD) - Alani White (Junior - G)
Calvary Temple (VA) - Isabella Johnson (Junior - G), Kristen Cornwell (Junior - G), Sophia Zarou (Senior - C)
Cheswick Christian (PA) - Olivia Rochkind (Sophomore - F), Alexis Blazevich (Senior - F)
Christian Community School (OH) - Mary Meng (Freshman - G/F)
Cornerstone Christian Prep (PA) - Leah Pilarski (Junior - C)
Covenant School (WV) - Kassie Venoy (Senior - G)
Coventry Christian (PA) - Lydie Mwamba (Sophomore - G)
Cumberland Valley Christian (PA) - Kyleigh Teal (Senior - G/F), Amber Yanosik (Senior - G)
Faith Christian (WV) - Emily Hott (Junior - F)
Faith Fellowship Christian (NY) - Autumn Calkins-Condiff (Senior - G), Samantha Cottrill (Senior - G)
Fairfax Home School (VA) - Mary Berger (Senior - G), Mary Kate Gareau (Senior - F)
Frederick Christian (MD) - Jessica Jensen (Senior - F), Janel Morrisey (7th - G)
Gateway Legacy Christian (MO) - Carolina Rojas (Junior - G), Ariana Williams (Sophomore - G), Susana Yepes (Junior - F)
Genoa Christian (OH) - Lena Christensen (Junior - G), Taylor Lee (Senior - G/F)
Gilead School of Discipleship (NY) - Annabelle Steele (Sophomore - F), Hannah Siewert (Junior - G)
Grace Christian (IL) - Allie McGuirt (Senior - F)
Grace Christian (WV) - Samantha Wells (Junior - F/C), Emily Hutchinson (Junior - G)
Granger Christian (IN) - Kara Kline (Senior - G/F), Rose Peterson (Freshman - G), Erin Aldridge (Sophomore - F/C)
Hearts for Jesus Christ (OH) - Jenna Larson (Sophomore - G), Chloe Zelenka (Sophomore - F), Kate White (Senior - F)
Hillcrest Christian (PA) - Courtney Wilson (Sophomore - G)
Mentor Christian (OH) - Abigail Combs (Senior - F)
Mountain View Christian (VA) - Allie Rogers (Senior - G)
Oakcrest School (VA) - Hannah Byrne (Senior - F), Elisabeth Dunch (Sophomore - F)
Open Bible Christian (MD) - Lizette Diaz (Sophomore - G)
Plants and Pillars (PA) - Emerson Tooch (Senior - G), Jenna Hartman (Junior - G), Glori DeRoza (Senior - F)
Portersville Christian (PA) - Camdyn Cole (Freshman - G), Julia Mangiapane (Senior - C)
Shalom Christian (PA) - Hannah Pogue (Senior - C/F), Abby Schwartz (Junior - C/F), Kelsey Eby (Sophomore - G)
Shenandoah Valley Christian (VA) - Aleeya Silver (Sophomore - G), Brooklyn Crate (Sophomore - G)
Veritas Christian (NJ) - Charlotte Milanesi (Sophomore - G)

 

Boys' Varsity Basketball:

Thursday, March 5 (Opening Round Games):

8:00 AM - Coaches' Meeting
8:45 AM - Opening Program for All Athletes
10:30 AM - Game 1 - Kankakee Trinity (IL) def Thales Academy (NC) - 86-68
10:30 AM - Game 2 - Shalom Christian - B (PA) def Ignite Homeschool (WV) - 63-39
12:00 PM - Game 3 - Lighthouse Christian (TN) def Fairfax Christian (VA) - 82-59 - Archive
12:00 PM - Game 4 - Veritas Christian (NJ) def Grace Baptist Christian (MA) - 54-44
12:00 PM - Game 5 - Vineyard Bearcats - B (OH) def Tri-State Christian (PA) - 55-20
12:00 PM - Game 6 - Portersville Christian (PA) def Faith Christian (WV) - 68-36
12:00 PM - Game 7 - Covenant School (WV) def South Merrimack Christian (NH) - 71-34
1:30 PM - Game 8 - Grandview Christian (OH) def Camp Jewell House (GA)  - 48-47
1:30 PM - Game 9 - Victory Christian (IN) def Cumberland Valley Christian (PA) - 84-49
1:30 PM - Game 10 - Frederick Christian (MD) def Hearts for Jesus Christ (OH) - 67-50
1:30 PM - Game 11 - Christian Community (OH) def Hillcrest Christian (PA) - 66-50
1:30 PM - Game 12 - Shalom Christian - A (PA) def Elk Valley Christian (WV) - 68-26
3:00 PM - Game 13 - First Love Christian (PA) def New Faith Christian (GA) - 63-52 - Archive
3:00 PM - Game 14 - Families of Faith Christian (IL) def Coventry Christian (PA) - 56-41
3:00 PM - Game 15 - Lee Park Prep (NC) def Bethel Baptist Christian (NY) - 71-49
3:00 PM - Game 16 - Vineyard Bearcats - A (OH) def Lake Region Christian (MN) - 68-41
4:30 PM - Game 17 - Trinity International (NV) def Mountain Home Christian (AR) - 98-26
4:30 PM - Game 18 - Plants & Pillars (PA) def Faith Fellowship Christian (NY) - 68-24
4:30 PM - Game 19 - Genoa Christian (OH) def Ohio Valley Christian (OH) def  - 49-43
4:30 PM - Game 20 - Apostolic Christian (OH) def  Cornerstone Christian (PA) - 45-33
6:00 PM - Game 21 - Sunrise Christian (KS) def Broadfording Christian (MD) - 72-36 - Archive
6:00 PM - Game 22 - Grace Brethren Christian (MD) def Christian Life School (IL) - 70-29
6:00 PM - Game 23 - Calvary Temple (VA) def Mentor Christian (OH) - 40-38
7:30 PM - Game 24 - Gateway Legacy Christian (MO) def ISA Andrews Osborne (OH) - 54-49
7:30 PM - Game 25 - Bishop Walsh (MD) def Atlantic Christian (NJ) - 63-45
7:30 PM - Game 26 - Billings Christian (MT) def Shenandoah Valley Christian (VA) - 91-49

Friday, March 6 (Semifinals):

9:00 AM - Game 27 - Division 4C - Frederick Christian (MD) def Veritas Christian (NJ) - 37-27
9:00 AM - Game 28 - Division 4D - Covenant School (WV) def Vineyard Bearcats - A (OH) - 35-33 - Archive
9:00 AM - Game 29 - Division 4D Consolation- Lake Region Christian (MN) def South Merrimack Christian (NH) - 71-40
10:30 AM - Game 30 - Division 4D - Apostolic Christian (OH) def Shalom Christian - A (PA) - 47-39 - Archive
10:30 AM - Game 31 - Division 4C Consolation - Hearts for Jesus Christ (OH) def Grace Baptist Christian (MA) - 62-50
10:30 AM - Game 32 - Division 4D Consolation - Cornerstone Christian (PA) def Elk Valley Christian (WV) - 62-49
12:00 PM - Game 33 - Division 4C - Families of Faith Christian (IL) def Billings Christian (MT) - 73-67 2OT - Archive
12:00 PM - Game 34 - Division 4C Consolation - Coventry Christian (PA) def Shenandoah Valley Christian (VA) 66-59
12:00 PM - Game 35 - Division 4E - Christian Community (OH) def Lee Park Prep (NC)  - 54-45
1:30 PM - Game 36 - Division 2 - New Faith Christian (GA) def Lighthouse Christian (TN) - 70-58
1:30 PM - Game 37 - Division 3 - Fairfax Christian (VA) def Mountain Home Christian (AR) - 91-49 - Archive
1:30 PM - Game 38 - Division 4E - Portersville Christian (PA) def Genoa Christian (OH) - 55-54
3:00 PM - Game 39 - Division 3 - Broadfording Christian (MD) def
ISA Andrews Osborne (OH) 66-51
3:00 PM - Game 40 - Division 2 - Camp Jewell House (GA) def Gateway Legacy Christian (MO) - 47-43 - Archive
3:00 PM - Game 41 - Division 4F Consolation -Mentor Christian (OH) def Faith Fellowship Christian (NY) - 36-23
3:00 PM - Game 42 - Division 4F - Calvary Temple (VA) def Plants & Pillars (PA) - 35-24
3:00 PM - Game 43 - Division 4E Consolation - Bethel Baptist Christian (NY) def Hillcrest Christian (PA) - 78-76
4:30 PM - Game 44 - Division 4A - Bishop Walsh (MD) def Kankakee Trinity Academy (IL) - 48-32
4:30 PM - Game 45 - Division 1 - Sunrise Christian (KS) def Grandview Christian (OH) - 55-50 - Archive
4:30 PM - Game 46 - Division 4B - Atlantic Christian (NJ)  def Thales Academy (NC) - 69-53
4:30 PM - Game 47 - Division 4F - Vineyard Bearcats - B (OH) def Shalom Christian - B (PA) - 49-36
4:30 PM - Game 48 - Division 4E Consolation - Ohio Valley Christian (OH) def Faith Christian (WV) - 51-48
6:00 PM - Game 49 - Division 4A - Victory Christian (IN) def Grace Brethren Christian (MD) - 69-47
6:00 PM - Game 50 - Division 1 - Trinity International (NV) def First Love Christian (PA) - 74-37 - Archive
6:00 PM - Game 51 - Division 4B - Cumberland Valley Christian (PA) def Christian Life School (IL) - 55-51
6:00 PM - Game 52 - Division 4F Consolation - Ignite Homeschool (WV) def Tri-State Christian (PA) - 76-49

8:00 PM - Skills Contests (Point Guard Challenge / Sharp-Shooter Competition)

Saturday, March 7:

9:00 AM - Division 4D Consolation 3rd - Elk Valley Christian (WV) def South Merrimack Christian (NH) - 55-54
10:30 AM - Division 4C Championship - 
Frederick Christian
(MD) def Families of Faith Christian (IL) - 49-47 - Archive
10:30 AM - Division 4C Third Place -
Billings Christian (MT) def Veritas Christian (NJ) 58-52
10:30 AM - Division 4C Consolation 1st - 
Hearts for Jesus Christ (OH) def Coventry Christian (PA) - 58-48
10:30 AM-Division 4C Consolation 3rd -
Shenandoah Valley (VA) def Grace Baptist (MA) - 78-52
10:30 AM - Division 4D Championship - 
Apostolic Christian (OH) def Covenant School (WV) - 61-49
10:30 AM - Division 4D Third Place -
Shalom Christian - A (PA) def Vineyard Bearcats - A (OH)56-54
10:30 AM - Division 4D Consolation 1st -
Cornerstone Christian (PA) def Lake Region Christian (MN) - 60-59
12:00 PM - Division 1 Championship - 
Trinity International (NV) def Sunrise Christian (KS) -69-28 - Archive
12:00 PM - Division 1 Third Place - 
First Love Christian (PA) def Grandview Christian (OH)  - 75-53
12:00 PM - Division 3 Championship -
Fairfax Christian (VA) def Broadfording Christian (MD) - 63-51
12:00 PM - Division 3 Third Place -
ISA Andrews Osborne (OH) def Mountain Home Christian (AR) - 75-57
1:30 PM - Division 2 Championship -
New Faith Christian (GA) def Camp Jewell House (GA) - 58-57 - Archive
1:30 PM - Division 2 Third Place - 
Lighthouse Christian (TN) def Gateway Legacy Christian (MO) - 83-79
1:30 PM - Division 4A Third Place - 
Kankakee Trinity Academy (IL) def Grace Brethren Christian (MD) - 61-53
1:30 PM - Division 4B Third Place - 
Christian Life School (IL) def Thales Academy (NC) - 55-44
3:00 PM - Division 4F Third Place - 
Shalom Christian - B
(PA) def Plants & Pillars (PA) - 48-39
3:00 PM - Division 4F Consolation 1st - 
Mentor Christian (OH) def Ignite Homeschool (WV) - 42-37
3:00 PM - Division 4F Consolation 3rd -
Faith Fellowship Christian (NY) def Tri-State Christian (PA) - 33-26
4:30 PM - Division 4A Championship - 
Bishop Walsh (MD) def Victory Christian (IN) - 48-46 - Archive
4:30 PM - Division 4B Championship -
Atlantic Christian (NJ) def Cumberland Valley Christian (PA) - 70-55
4:30 PM - Division 4F Championship -
Calvary Temple
(VA) def Vineyard Bearcats - B (OH) - 48-45 (OT)
4:30 PM - Division 4E Consolation 1st -
 Ohio Valley Christian (OH) def Bethel Baptist Christian (NY) - 47-46
4:30 PM - Division 4E Consolation 3rd -
Faith Christian (WV) def Hillcrest Christian (PA) - 65-61
6:00 PM - Division 4E Championship - 
Christian Community (OH) def Portersville Christian (PA) - 63-38
6:00 PM - Division 4E Third Place -
Lee Park Prep (NC) def Genoa Christian (OH) - 76-59

Boys' Basketball All-Tournament Team:

Apostolic Christian (OH) - D'Marius Johnson (Junior - F), Daveon Thompson (Senior - G), Michael Choconta (Senior - G)
Bethel Baptist Christian (NY) - Andrew Ryan (Sophomore - G)
Billings Christian (MT) - Drew Ouradnik (Senior - G/F), Elijah Gregory (Junior - G)
Bishop Walsh (MD) - Mikey Allen (Freshman - G), Mawutor Nogoson (Senior - C), Tailon Manson (Sophomore - F)
Broadfording Christian (MD) - Paulius Kazlauskas (Junior - G/F), Bogdan Ivanichkin (Senior - G/F)
Calvary Temple (VA) - Elias Gonzalez (Sophomore - C), Garrett Gardener (Sophomore - G), Isaac Rojas (Junior - F)
Camp Jewell House (GA)Liron Thomas (Junior - G), Keyontae Huff (Senior - F)
Christian Community (OH)
- Chase Doeringer (Senior - G), Mark Barnette (Senior - F), John Maddock (Junior - G/F)
Christian Life (IL)Anthony Rattanasavanh (Senior - G), Kyle Darge (Senior - G)
Cornerstone Christian Prep (PA) - Josh Oliver (Senior - G)
Covenant School (WV) - Josh Roten (Senior - F), Mackey Herbert (Senior - G)
Coventry Christian (PA) - Nathan Tshamala (Freshman - F)
Cumberland Valley Christian (PA) - Caleb Eckert (Junior - F), Blaine Minnier (Junior - F)
Elk Valley Christian (WV) - Josiah Underwood (Senior - F), Blake French (Senior - C)
Faith Christian (WV) - Finn Boehler (Sophomore - G)
Faith Fellowship Christian (NY) - Malachi Adkins (Senior - F), JT Steward (8th - G)
Fairfax Christian (VA) - Kaleb Torrence (Senior - G), Zachary Bogart (Sophomore - F), Austin Bailey (Sophomore - G)
Families of Faith Christian (IL) - Korey Blan (Senior - G), Aaron Bestler (Senior - F)
First Love Christian (PA)Olson Nicholson (Senior - G), DJ Jackson (Sophomore - G)
Frederick Christian (MD) - Justin Morrisey (Junior - G), Jon Pigatt (Senior - C), Nate Canning (Sophomore - G)
Gateway Legacy Christian (MO) - Santiago Prettel (Junior - G)
Genoa Christian (OH) - Ben Stanhope (Senior - G)
Grace Baptist Christian (MA)Nehemiah Franco (8th - G)
Grace Brethren Christian (MD) - Braxton Crumpton (Sophomore - G)
Hearts for Jesus Christ (OH) - Caleb Elesser (Senior - G)
Hillcrest Christian (PA) - Nino Massaro (Senior - G)
Ignite Homeschool (WV) - Avery Harper (Sophomore - F)
ISA - Andrews Osborne (OH) - Galdan Batzorig (Sophomore - G)
Kankakee Trinity (IL) - Max McCleary (Senior - C), Ben Green (Junior - G)
Lake Region Christian (MN) - Phil Imdieke (Sophomore - F)
Lee Park Prep (NC) - Brock Adams (Senior - F), Eric Lunsford (Senior - G)
Lighthouse Christian (TN) - Nick Kennard (Senior - G), Chad Haywood (Senior - G)
Mentor Christian (OH) - Brett Hixson (Senior - G)
Mountain Home Christian (AR) - Phillip Leone (Senior - G)
New Faith Christian (GA) - Cyncier Harrison (Junior - G), DeChun Rutherford (Junior - G), Redeetris Richardson (Senior - G)
Ohio Valley Christian (OH) - Mark Oliver (Senior - F)
Plants and Pillars (PA) - Amos Ramsey (Junior - F)
Portersville Christian (PA) - Derek Butterworth (Junior - G), Jacob Cross (Junior - F)
Thales Academy (NC) - Colin Johnson (Junior - G), Nasir Bell (Sophomore - F)
Trinity International (NV) - Dashien Nix (Senior - G), Jan Njock (Junior - G/F), Jackson Pillich (Senior - G/F)
Shalom Christian A (PA) - Blake Emge (Junior - F), Josh Palm (Junior - F)
Shalom Christian B (PA) - Elijah Lehman (Sophomore - F), Sawyer Shank (Junior - G)
South Merrimack Christian (NH)Josue Mpom (Junior - G)
Sunrise Christian (KS) - Deyton Albury (Senior - G), Paul Otieno (Senior - F)
Veritas Christian (NJ) - Dylan Cuperus (Senior - F)
Victory Christian (IN) - Tyler Schmidt (Senior - G), Lincoln Thomae (Sophomore - G)
Vineyard Bearcats A (OH) - Jaelon Gordon (Senior - G)
Vineyard Bearcats B (OH) - Major Harris (Sophomore - G), Spielberg Paul (Senior - F)


You can view photos and additional details from the event on the NCSAA Facebook page, by clicking on the Facebook logo below:

Facebook

Member School Login
Password Help
Not a member? Join Now
Truett McConnell UniversityCairn UniversityCentral Christian College of Kansas