NCSAA Basketball Championships

March 2-4, 2017
Mount Vernon Nazarene University (Mount Vernon, OH)

To view a schedule broken down by divisions, check the large brackets that will be posted in the gym, when you arrive!

Check back here daily throughout the event, as scores will be updated throughout each day.

Live online broadcasts of select tournament games are available HERE.

All games will be played at Mount Vernon Nazarene University (800 Martinsburg Road, Mount Vernon, OH 43050) -- with the exception of a few games at First Church of the Nazarene (807 Coshocton Avenue, Mount Vernon, OH 43050).  Driving directions are available HERE.

NCSAA Basketball Championships

Girls' Varsity Basketball:

Thursday, March 2 (Opening Round Games):

10:30 AM - Game 1 - Calvary Temple (VA32, Cornerstone Prep (PA) 17
10:30 AM - Game 2 - Broadfording Christian (MD) 20, Mountain View Christian (VA) 19
12:00 PM - Game 3 - Plants and Pillars (PA) 36, Faith Fellowship Christian (NY) 21
12:00 PM - Game 4 - Atlantic Christian (NJ) 57, Mountain Mission (VA) 44
12:00 PM - Game 5 -  Portersville Christian (PA) 43, New Life Christian (NY) 23
1:30 PM - Game 6 - The King's Christian (NJ) 56, Elk Valley Christian (WV) 27
1:30 PM - Game 7 - Riverdale Baptist JV (MD) 44, Shalom Christian (PA) 37
3:00 PM - Game 8 - Covenant School (WV) 42, Monclova Christian (OH) 31
3:00 PM - Game 9 - Neuse Christian (NC) 55, Andrews Osborne (OH) 49
3:00 PM - Game 10 - Rochester Rapids - Green (NY) 21, First Baptist Christian (PA) 19
4:30 PM - Game 11 - Cheswick Christian (PA) 27, Erie First Christian (PA) 9
6:00 PM - Game 12 - Northumberland Christian (PA) 50, Christian Community (OH) 28
7:30 PM - Game 13 - Rochester Rapids - White (NY) 35, Cumberland Valley Christian (PA) 34
7:30 PM - Game 14 - Calvary Baptist Christian (PA) 26, TEACH Timberwolves (OH) 23

Friday, March 3 (Semifinals):

9:00 AM - Game 15 - Division 4B - Cheswick Christian (PA) 21, Plants and Pillars (PA) 18
9:00 AM - Game 16 - Division 4B Consolation - Erie First Christian (PA) 32, Faith Fellowship Christian (NY) 24
9:00 AM - Game 17 - Division 4A - Calvary Temple (VA) 29, Covenant School (WV) 16
9:00 AM - Game 18 - Division 4A Consolation - Cornerstone Prep (PA) 31, Monclova Christian (OH) 27
10:30 AM - Game 19 - Division 3 - New Life Christian (NY) 41, Mountain Mission (VA) 40
12:00 PM - Game 20 - Division 3 - Christian Community (OH)
38,  Elk Valley Christian (WV) 23
12:00 PM - Game 21 - Division 2 - Northumberland Christian (PA) 51, Shalom Christian (PA) 40
1:30 PM - Game 22 - Division 2 - Andrews Osborne Academy (OH) 47, Portersville Christian (PA) 35
1:30 PM - Game 23 - Division 4B - Calvary Baptist Christian (PA) 31, Rochester Rapids - Green (NY) 30
1:30 PM - Game 24 - Division 1 - Riverdale Baptist JV (MD) 42, The King's Christian (NJ) 34
3:00 PM - Game 25 - Division 1 -  Neuse Christian (NC) 59, Atlantic Christian (NJ) 29
3:00 PM - Game 26 - Division 4B Consolation - First Baptist Christian (PA) 32, TEACH Timberwolves (OH) 28
4:30 PM - Game 27 - Division 4A - Broadfording Christian (MD) 33, Rochester Rapids - White (NY) 24
6:00 PM - Game 28 -
Division 4A Consolation - Cumberland Valley Christian (PA) 44, Mountain View Christian (VA) 41

Saturday, March 4:

9:00 AM - Division 4B Championship - Calvary Baptist Christian (PA) 43, Cheswick Christian (PA) 20
9:00 AM - Division 4B Third-Place Game - Plants & Pillars (PA) 31, Rochester Rapids - Green (NY) 22
9:00 AM - Division 4B Consolation 1st - First Baptist Christian (PA) 24, Erie First Christian (PA) 17
9:00 AM - Division 4B Consolation 3rd - TEACH Timberwolves (OH) 28, Faith Fellowship Christian (NY) 22
10:30 AM - Division 2 Championship - Andrews Osborne (OH) 49, Northumberland Christian (PA) 35 
10:30 AM - Division 2 Third-Place Game - Shalom Christian (PA) 35, Portersville Christian (PA) 26
10:30 AM - Division 3 Championship - New Life Christian (PA) 39, Christian Community (OH) 16
10:30 AM - Division 3 Third-Place Game - Mountain Mission (VA) 45, Elk Valley Christian (WV) 42
12:00 PM - Division 1 Championship - Neuse Christian (NC) def. Riverdale Baptist JV (MD)
12:00 PM - Division 1 Third-Place Game - The King's Christian (NJ) 56, Atlantic Christian (NJ) 27
6:00 PM - Division 4A Championship - Calvary Temple (VA)
27, Broadfording Christian (MD) 23
6:00 PM - Division 4A Third-Place Game - Rochester Rapids - White (NY) 33, Covenant School (WV) 32
6:00 PM - Division 4A Consolation 1st - Cumberland Valley Christian (PA) 33, Cornerstone Prep Christian (PA) 31
6:00 PM - Division 4A Consolation 3rd - Monclova Christian (OH) 38, Mountain View Christian (VA) 23

Girls' Basketball All-Tournament Team:

Andrews Osborne Academy (Willoughby, OH) - Gabby Culotta (Junior - F), Palo Filipi (Senior - C), Natalie Thoss (Junior - PG)
Atlantic Christian (Egg Harbor Twp, NJ) - Dakota Hitchner (Senior - G), Samantha Rhodes (Senior - G)
Broadfording Christian (Hagerstown, MD) - Cheska Knable (Senior - G)
Calvary Baptist Christian (Meadville, PA) - Rebekah Adams (Senior - F), Lena Cox (Junior - F)
Calvary Temple (Sterling, VA) - Noelle Johnson (Sophomore - PG), Nina Zarou (Junior - C)
Cheswick Christian (Cheswick, PA) - Kathleen Swartzwelder (Senior - C)
Cornerstone Prep (West Mifflin, PA) - LeeAnn Harris (Sophomore - F)
Covenant School (Huntington, WV) - Karleigh Collins (Sophomore - F)
Elk Valley Christian (Elk Valley, WV) - Sydney Davis (Senior - F), Meredith Suttle (Junior - G)
Erie First Christian (Erie, PA) - Sunny Sun (Senior - F)
First Baptist Christian (Butler, PA) - Michaella Roth (Sophomore - G)
Mountain Mission School (Grundy, VA) - Sara Bekele (Junior - F), Gelila Fekadu (Junior - G)
Mountain View Christian (Winchester, VA) - Jackie Coughlin (Junior - G)
Neuse Christian (Raleigh, NC) - Izabela Leite (Junior - G), Kaitlyn Martin (Junior - F), Mack Wilder (Junior - G)
New Life Christian (Hamilton, NY) - Lisa Miedema (Junior - G), Rachel Tower (Junior - C), Sarah Tower (Junior - F)
Plants and Pillars (Beaver Falls, PA) - Esther Hartman (Junior - G)
Portersville Christian (Portersville, PA) - Julia Mangiapane (Freshman - C), Courtney Shandick (Senior - PG)
Riverdale Baptist (Upper Marlboro, MD) - Lauren Banks (Freshman - F), Ebony Hansberry (Freshman - G)
Rochester Rapids (Rochester, NY) - Grace Bushen (Junior - G), Macklin Hanley (8th Grade - G)
Shalom Christian (Chambersburg, PA) - Grace Banfe (Sophomore - G), Brooke Emge (Junior - PG)
The King's Christian (Cherry Hill, NJ) - Michaela Lane (Freshman - F), Jenna Nelson (Sophomore - G)

Boys' Varsity Basketball:

Thursday, March 2 (Opening Round Games):

10:30 AM - Game 1 - Grace Prep (VA) 65, Binghamton Blaze (NY) 47
10:30 AM - Game 2 - Open Bible Christian (MD) 78,  Grace Prep (PA) 44
10:30 AM - Game 3 - Shalom Christian (PA) 48,  South Merrimack Christian (NY) 34
12:00 PM - Game 4 - Mountain View Christian - Blue (VA)
54, Elk Valley Christian (WV) 40
12:00 PM - Game 5 - Arundel Christian (MD) 55, Cornerstone Prep (PA) 32
1:30 PM - Game 6 - Calvary Temple (VA)
49, New Life Christian (NY) 34
1:30 PM - Game 7 - Riverdale Baptist JV (MD) 58, Vineyard Church of Columbus (OH) 33
1:30 PM - Game 8 - Broadfording Christian (MD) 67, The King's Christian (NJ) 57
3:00 PM - Game 9 - Portersville Christian (PA) 68, Monclova Christian (OH) 47
3:00 PM - Game 10 - Mountain View Christian - White (VA) 64, Atlantic Christian (NJ) 39
3:00 PM - Game 11 - Christian Community (OH) 49, Faith Christian (WV) 47 - (OT)
4:30 PM - Game 12 - Ohio Valley Christian (OH)
61, The Neighborhood Academy (PA) 32
4:30 PM - Game 13 - Faith Fellowship Christian (NY) 56, Plants and Pillars (PA) 30
4:30 PM - Game 14 - Covenant School (WV) 68, Cumberland Valley Christian (PA) 55
4:30 PM - Game 15 - Northumberland Christian (PA) 55, Families of Faith Christian (IL) 41
6:00 PM - Game 16 - Cagers Basketball Club (OH) 58, Finger Lakes Christian (NY) 54
6:00 PM - Game 17 - Horizon Christian (IN) 92, New Day Academy (OH) 71
6:00 PM - Game 18 - Division 1 - Trinity Christian (NV) 67, New Faith Christian (GA) 64 - (OT)
6:00 PM - Game 19 - La Salette Academy (IL) 91, First Love Christian - Green (PA) 57
7:30 PM - Game 20 - Cheswick Christian (PA) 63, Rochester Rapids (NY) 50
7:30 PM - Game 21 - Andrews Osborne Academy (OH) 81, Southwest Virginia Home School (VA) 77 - (OT)
7:30 PM - Game 22 - Division 1 - First Love Christian - Black (PA) 59, Our Savior New American (NY) 55

Friday, March 3 (Semifinals):

9:00 AM - Game 23 - Division 4C Consolation - New Life Christian (NY) 56, Grace Prep (PA) 28
10:30 AM - Game 24 - Division 4C Consolation - Cornerstone Prep (PA) 46, The Neighborhood Academy (PA) 23
10:30 AM - Game 25 - Division 4C - Calvary Temple (VA) 58, Open Bible Christian (MD) 48
10:30 AM - Game 26 - Division 4A - Shalom Christian (PA) 48, Riverdale Baptist JV (MD) 40
10:30 AM - Game 27 - Division 4A Consolation - South Merrimack Christian (NY) 48, Vineyard Church (OH) 28
12:00 PM - Game 28 - Division 4A - Portersville Christian (PA) 57, Mountain View Christian - White (VA) 46
12:00 PM - Game 29 - Division 4A Consolation - Monclova Christian (OH) 67, Atlantic Christian (NJ) 53
12:00 PM - Game 30 - Division 4C - Arundel Christian (MD) 60, Ohio Valley Christian (OH) 57
1:30 PM - Game 31 - Division 4D - Grace Prep (VA) 51, Faith Fellowship Christian (NY) 45
1:30 PM - Game 32 - Division 4D Consolation - Binghamton Blaze (NY) 44, Plants and Pillars (PA) 32
3:00 PM - Game 33 - Division 4B - Cheswick Christian (PA) 64, Cagers Basketball Club (OH) 47
3:00 PM - Game 34 - Division 3 - First Love Christian - Green (PA) 64, Southwest Virginia Home School (VA) 56
3:00 PM - Game 35 - Division 4D Consolation - Elk Valley Christian (WV) 56, Cumberland Valley Christian (PA) 54
3:00 PM - Game 36 - Division 4D - Mountain View Christian - Blue (VA) 57, Covenant School (WV) 40
4:30 PM - Game 37 - Division 4B Consolation - Rochester Rapids (NY) 61, Finger Lakes Christian (NY) 54
4:30 PM - Game 38 - Division 4B - Northumberland Christian (PA) 52, Christian Community (OH) 34
4:30 PM - Game 39 - Division 2 - Horizon Christian (IN) 63, Broadfording Christian (MD) 56
4:30 PM - Game 40 - Division 1 - First Love Christian - Black (PA) 68, New Faith Christian (GA) 57
6:00 PM - Game 41 - Division 4B Consolation - Faith Christian (WV) 54, Families of Faith Christian (IL) 53
6:00 PM - Game 42 - Division 1 - Trinity International (NV) 73, Our Savior New American (NY) 50
6:00 PM - Game 43 - Division 2 - Andrews Osborne Academy (OH) 91, La Salette Academy (IL) 68
6:00 PM - Game 44 - Division 3 - The King's Christian (NJ) def. New Day Academy (OH) - Forfeit

Saturday, March 4:

9:00 AM - Division 4A Consolation 1st -
South Merrimack Christian (NH) 63, Monclova Christian (OH) 45
9:00 AM - Division 4A Consolation 3rd - Atlantic Christian (NJ) 57, Vineyard Church (OH) 53
10:30 AM - Division 4A Championship - Portersville Christian (PA) 48, Shalom Christian (PA) 42
10:30 AM - Division 4A Third-Place Game - Riverdale Baptist JV (MD) 64, Mountain View Christian - White (VA) 60
12:00 PM - Division 4B Championship Game - Cheswick Christian (PA) 60, Northumberland Christian (PA) 43
12:00 PM - Division 4B Third-Place Game - Cagers Basketball Club (OH) 45, Christian Community (OH) 44
12:00 PM - Division 4B Consolation 1st - Faith Christian (WV) 54, Rochester Rapids (NY) 48
12:00 PM - Division 4B Consolation 3rd - Families of Faith Christian (IL) 60, Finger Lakes Christian (NY) 56
1:30 PM - Division 1 Championship - First Love Christian - Black (PA) 84, Trinity International (NV) 63
1:30 PM - Division 1 Third-Place Game - Our Savior New American (NY) 75,  New Faith Christian (GA) 43
1:30 PM - Division 4C Championship - Arundel Christian (MD) 60, Calvary Temple (VA) 56
1:30 PM - Division 4C Third-Place Game -   Open Bible Christian (MD) 77, Ohio Valley Christian (OH) 41
1:30 PM - Division 4C Consolation 1st - Cornerstone Prep (PA) 52, New Life Christian (NY) 39
1:30 PM - Division 4C Consolation 3rd - The Neighborhood Academy (PA) 32, Grace Prep (PA) 30
3:00 PM - Division 2 Championship - Horizon Christian (IN) 66, Andrews Osborne Academy (OH) 50
3:00 PM - Division 2 Third-Place Game - La Salette Academy (IL) 68, Broadfording Christian (MD) 48
3:00 PM - Division 3 Championship - First Love Christian - Green (PA) 66, The King's Christian (NJ) 60
3:00 PM - Division 3 Third-Place Game - Southwest Virginia Home School (VA) def. New Day Academy (OH)
4:30 PM - Division 4D Championship - Mountain View Christian - Blue (VA) 66, Grace Prep (VA) 43
4:30 PM - Division 4D Third-Place Game - Faith Fellowship Christian (NY) 41, Covenant School (WV) 38
4:30 PM - Division 4D Consolation 1st - Elk Valley Christian (WV) 59, Binghamton Blaze (NY) 46
4:30 PM - Division 4D Consolation 3rd - Cumberland Valley Christian (PA) 38, Plants and Pillars (PA) 33

Boys' Basketball All-Tournament Team:

Arundel Christian (Hanover, MD) - Cameron Brown (Sophomore - G), Zair Thomas (Sophomore - G)
Binghamton Blaze (Binghamton, NY) - Josiah Bitner (Sophomore - C)
Broadfording Christian (Hagerstown, MD) - Tervon Bonitto (Junior - C), Chris Wagner (Senior - F)
Cagers Basketball Club (Orrville, OH) - Jvaugn Steele (Senior - G)
Cheswick Christian (Cheswick, PA) - Ben Pollock (Senior - C), Michael Skledar (Senior - G)
Cornerstone Prep (West Mifflin, PA) - Warren Seery (Senior - G)
Covenant School (Huntington, WV) - Isaac Massie (Sophomore - G)
Cumberland Valley Christian (Chambersburg, PA) - Jesus Pena (Junior - G)
Elk Valley Christian (Elk Valley, WV) - Caleb French (Senior - F)
Faith Christian (Martinsburg, WV) - Matt Hott (Senior - G)
First Love Christian (Washington, PA) - David Collins (Senior - G), Elvis De La Rosa (Senior - G), Amiko Khazalia (Sophomore - G), Prince Oduro (Senior - G), Aneury Parra (Sophomore - G), Luis Risquez (Freshman - F)
Horizon Christian (Fort Wayne, IN) - Ozzie Johnson (Sophomore - F), Daquan sample (Junior - G), Yuri Swinford (Junior - PG)
La Salette Academy (Georgetown, IL) - James Deister (Senior - G), Jake Schwendemon (Senior - G)
Mountain View Christian (Winchester, VA) - Tyler Finchum (Senior - G), Felix Fleckenstein (Sophomore - F), Evan Walsh (Sophomore - G)
Northumberland Christian (Northumberland, PA) - Brandon Erwine (Junior - G)
Ohio Valley Christian (Gallipolis, OH) - Austin Ragan (Senior - G)
Open Bible Christian (Kingsville, MD) - Tristan Richardson (Senior - G)
Our Savior New American (Centereach, NY) - Boubacar Diakite (Senior - F)
Portersville Christian (Portersville, PA) - Stephan Graham (Senior - G), Justin Harbison (Senior - G)
Riverdale Baptist (Upper Marlboro, MD) - Will Howard (Sophomore - G)
Rochester Rapids (Rochester, NY) - Reegan Hanley (Senior - G)
Shalom Christian (Chambersburg, PA) - Jonah Stains (Senior - G)
The Neighborhood Academy (Pittsburgh, PA) - Charles Coleman (Junior - F)
Trinity International (Las Vegas, NV) - Morissana Camara (Senior - G), Iverson Molinar (Sophomore - G)
Vineyard Church of Columbus (Columbus, OH) - Antoine Burks (Senior - F)


You can view photos and additional details from the event on the NCSAA Facebook page, by clicking on the Facebook logo below:

Facebook

Member School Login
Password Help
Not a member? Join Now
Word of Life Bible InstituteCairn UniversityLancaster Bible College